oyuncular

ZUHAL OLCAY

1976'da Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünü bitirdi. Devlet Tiyatroları'nda, aralarında Othello, Boş Beşik, Martı, Söz Veriyorum da bulunan çeşitli oyunlarda önemli roller üstlendi. 1986'da Martı'daki Nina rolüyle Avni Dilligil tiyatro ödülünü, 1988'de Balkon'daki İrma Rolüyle de Ankara Sanat Kurumu ödülünü aldı.1983'ten bu yana oynadığı çeşitli televizyon dizileri ve filmlerinden bazıları: Sönmüş Ocak, Parmak Damgası, Gecenin Öteki Yüzü, Ateşten Günler, Baharın Bittiği Yer.

Çevirdiği sinema filmleri: İhtiras Fırtınası, Amansız Yol, Kurşun Ata Ata Biter, Halkalı Köle, Dünden Sonra Yarından Önce, Yanlış Cennete Elveda, Kara Sevdalı Bulut, Med Cezir Manzaraları, Gizli Yüz, İki Kadın, Ay Vakti, Bir Sonbahar Hikayesi, 80. Adım, Buluşma, İstanbul Kanatlarımın Altında. Türkiye'de ve yurtdışında kazandığı 10'u aşkın ödülün sonuncusu 80.Adım ile 1997 Sinema Yazarları ve Eleştirmenleri En İyi Kadın Oyuncu Ödülü. Çeşitli basın organlarınca verilen "sinema" ve "drama" ödüllerinden aldıkları da 10'un üstünde.

1989'da Evita müzikalinde Evita'yı oynadı.

Kurucularından olduğu Tiyatro Stüdyosu'nun yapımlarından Aldatma, Kan Kardeşleri, Histeri ve Balkon'da başrolleri üstlendi. Müzik alanında Küçük Bir Öykü Bu, İki Çift Laf, Oyuncu'yu izleyen son ürünü İhanet adlı kaset çalışmasıdır. 1999 yılında oyun atölyesi'ni Haluk Bilginer'le beraber kurdular. Dolu Düşün Boş Konuş oyunuyla Afife Tiyatro Ödülleri "en iyi komedi kadın oyuncusu" ödülünü aldı.

Şu anda Tayfun Pirselimoğlu'nun yönettiği "Hiç bir yerde" adlı sinema filminde başrol oyuncusu olarak yer almaktadır